Cauri moskītu mākoņiem jeb saulrieta medības Mangaļsalā
12. jūnijs, 2017 pl. 15:07,
Nav komentāru
Mangaļsala ir viena no Rīgas apkaimēm, kas izvietota Rīgas pilsētas Ziemeļu rajonā pie Daugavas ietekas jūrā. Apkaimes platība ir 8,036 km², taču dabas vērotājiem, tūristiem un citiem interesentiem saistošākā liksies tā Mangaļsalas daļa, kas atrodas dabas parka "Piejūra" teritorijā.
Kā liecina dažādi vēstures avoti, sākotnēji Mangaļsala patiešām bijusi sala, ko veidojis Daugavas un Lielupes agrākais ūdens plūduma ceļš. Kad Daugava 1567. gadā izlauza savu tagadējo ceļu uz jūru, vecā gulte pamazām aizsērēja un kļuva seklāka, līdz 19. gadsimta vidū pilnībā izžuva, izveidojot Mangaļu pussalu.
Jau kopš seniem laikiem Mangaļsala bijusi zvejnieku ciems, tomēr, kad Daugava mainīja savu ietekas virzienu, teritorija kļuva pievilcīga stratēģiski militārām vajadzībām. 1765. gadā teritorijā Daugavas labajā krastā sāka celt Komētas fortu. Pirmā pasaules kara laikā gan tas tika saspridzināts, forta teritorija aizauga un tika degradēta. Pamestais militārais objekts mūsdienās lieti noder grafitti māksliniekiem, pieškirot pamestajām būvēm īpašu, nereti pat spocīgu un mistisku noskaņu.
Šķērsojot drūmo forta teritoriju, nelielo dzīvojamo zonu un lapu koku biezokni, skatienam paveras ainaviskā Mangaļsalas mola apkārtne. Pats mols būvēts laika posmā no 1850. gada līdz 1861. gadam un ir lieliska vieta romantiskām vakara pastaigām, saulrieta noskaņā vērojot grīvā ienākošos zvejas kuģus un atpūtas jahtas. Ja mola apmeklējums plānots vasarā, laicīgi jāiegādājas aizsardzības līdzekļi moskītu atvairīšanai, jo mitrās vietas un neskaitāmo purvu dēļ šo uzmācīgo kaitēkļu populācija šeit piedzīvo īstu renesanci.
Kā jau teju visos molos, arī Mangaļsalā katru ceļinieku mola beigās sagaida signalizējoša bāka. Daudzi tūristi mola galu izvēlējušies kā lielisku piknika vietu. Tāpat gada siltajā laikā molu ir iecienījuši ornitologi.
Došanās uz Daugavas ieteku var izvērsties interesantā un aizraujošā vienas dienas pārgājienā, apskatot gan molu un tā apkārtni, gan izložņājot pamestā forta labirintus. Ja apskatei atvēlētais laiks ir ierobežots, molam iespējams piebraukt arī ar automašīnu, atstājot to pie sarkanās "ķieģeļa" zīmes pirms nelielā mežiņa. Atkarībā no izvēlētā maršruta, piejūras parka un mola apskate aizņems no 2-7 stundām.